Очајни родители од Авганистан си ги продаваат малолетните ќерки

од Milan1

Парвана Малик (9) се смее со своите другарчиња додека скока на јаже на правливата земја. Но,смеата на Парвана исчезнува кога се враќа во малата колиба со валкани ѕидови, во која се сеќава на својата судбина: била продадена на странец како млада невеста. Човекот кој сака да ја купи Парвана рече дека има 55 години, но за неа тој е „само старец“ со бели веѓи и бела брада, изјави таа во својата исповед за Си-Ен-Ен на 22 октомври.

Таа се грижи дека тој ќе ја тужи и ќе ја принуди да работи во неговата куќа. Сепак, нејзините родители рекле дека немаат избор.

Нејзиното семејство четири години живеело во бегалски камп, преживувајќи од хуманитарна помош, а нејзиниот татко успевал да заработи само неколку долари дневно. Нивниот тежок живот станал уште потежок кога талибанците дојдоа на власт на 15 август.

Кога хуманитарната помош престана да пристигнува и економијата на Авганистан пропадна, тие не можеле да заработат за живот.

Нејзиниот татко пред неколку месеци веќе ја продал нејзината 12-годишна сестра.

Парвана е една од многуте млади Авганистанки продадени за брак додека се продлабочува хуманитарната криза во земјата. Гладот ​​принудил некои семејства да донесуваат болни одлуки, особено кога се наближува зимата.

Родителите му дозволиле на Си-Ен-Ен да разговара со децата и да им го покаже лицето.

„Од ден на ден, расте бројот на очајни семејства кои ги продаваат своите деца“, вели Мохамад Меим Назем, активист за човекови права.

– Недостаток на храна, работа, семејствата чувствуваат дека мора да го направат тоа, рече тој.

Абдул Малик, таткото на Марван, не може да спие ноќе. Поради продажбата на децата, тој за Си-Ен-Ен изјавил дека е скршен од вина, срам и грижи.

Сакал да избегне да ја продаде, отпатувал во главниот град на провинцијата за да најде работа, позајмил „многу пари“ од роднините, а неговата сопруга отишла во друг камп да моли за храна.

Но, тој чувствува дека нема избор ако сака да го прехрани своето семејство.

– Ние сме осумчлено семејство. Морав да одлучам да ги продавам за да преживеат останатите членови на семејството, рече тој.

Парите од продажбата на Парвана за неколку месеци ќе можат да обезбедат храна за семејството, по што Малик ќе треба да најде ново решение.

Парвана вели дека се надевала дека нејзините родители ќе се предомислат. Таа сонувала да стане учителка, да заработи околу 2.200 долари и да дојде во нејзината куќа и да му даде пари на нејзиниот татко.

На 24 октомври, Корбан, купувачот со само едно име, пристигнал во нејзината куќа и им предал околу 2.200 долари.

Корбан не ја опишал продажбата како брак, велејќи дека веќе има сопруга која ќе ја гледа Парван како да е нивна ќерка.

– Парвана беше евтина, а татко и е многу сиромашен и му требаат пари, рече тој.

-Ќе работи во мојата куќа, нема да ја тужам, ќе се однесувам со неа како со член на семејството, ќе бидам фин, изјавил Корбан.

Имал венец од цвеќе околу вратот и го држел татко и` за рака во моментот кога Корбан дошол по неа.

– Ова е твојата невеста, те молам чувај ја, ти сега си одговорен за неа, те молам не ја тепај – му рекол таткото на Корбан.

Корбан кимнал со главата на овие зборови, ја зел Парвана за рака и однел со себе.

Откако талибанците ја презедоа власта, се повеќе има вакви случаи

Иако бракот со деца помлади од 15 години е нелегален во целата земја, тоа се практикува со години, особено во руралните делови на Авганистан. Повеќе од половина од населението се соочува со акутна несигурност за храна, според извештајот на Обединетите нации објавен оваа недела.

Повеќе од три милиони деца на возраст под пет години во Авганистан се неухранети. Цело време цените на храната растат, банките остануваат без пари, а работниците остануваат неплатени. Речиси 677.000 луѓе се раселени оваа година поради борбите, соопшти Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања (UNOCHA). Многумина од нив живеат во шатори и колиби во кампови за раселени лица како семејството на Парвана.

Слични содржини