ОДМОР ВО ГЕРМАНИЈА: 5 градови кои мора да ги посетите – покрај природните убавини и културните споменици, тие се и најатрактивни по цена

од Vladimir Zorba

Германија има многу да понуди како дестинација за одмор: од живописни брегови на север до величествени планини на југ. Но, кои градови се особено привлечни за посетителите и нудат сеопфатно искуство и за локалното население?

Нова студија на давателот на платежни услуги SumUp погледна каде туристите можат да добијат најмногу за своите пари и како да го направат својот престој што е можно поевтин. Топ дестинации беа идентификувани со споредување на повеќе од 20 градови во 19 различни категории, од фактори на трошоци како што се просечните цени на рестораните и трошоците за такси до квалитетот на животот и опциите за одмор.

Ова е рангирањето на најдобрите градови во Германија за одмор:

1. Регенсбург: средновековен шарм и кулинарско уживање

Регенсбург е на врвот на листата со импресивен вкупен рејтинг од 13,55. Градот импресионира со својата готска катедрала и фасцинантната староградска архитектура. Има изобилство од над 18 атракции на 100.000 жители. Шолја кафе во просек чини 3,13 евра, а вкусниот оброк од три јадења за две лица чини околу 50 евра. Затоа Регенсбург е вистински рај за познавачите и љубителите на културата.

2. Ерфурт: Сценска убавина и зелени оази

Ерфурт го зазема второто место со својот живописен шарм и живите пазари. Тука не е само најевтиното кафе (2,90 евра по шолја), туку и импресивен број зелени површини – речиси половина од површината на градот е покриена со природа. Исто така, има речиси 70 модни синџири продавници на 100.000 жители, што го прави Ерфурт ветувачко место за љубителите на шопинг.

3. Лајпциг: уметност и култура во изобилство

Третото место го обезбеди Лајпциг со вкупен резултат 12,24. Како центар на ликовната и применетата уметност, градот нуди богата културна разновидност. Со шест музеи на 100.000 жители и речиси десет стари продавници на 100.000 жители, има што да се открие овде. По еден исполнет ден, посетителите можат да се релаксираат во една од пивските градини и да уживаат во пиво за просечно 4,00 евра или да одат во кино, каде што билетот чини 10,00 евра.

4. Дрезден: идилични зелени површини и уметничка разновидност

Дрезден импресионира на четвртото место со идилични зелени површини кои заземаат речиси 40 отсто од површината на градот. Уметничката сцена е исто така импресивна, со една уметничка галерија и повеќе од два музеи на 100.000 жители. Со висока оценка за безбедност, Дрезден е исто така фантастична опција за одмор за семејствата и нуди жива атмосфера и голем број посетители.

5. Хановер: модерна архитектура и живи населби

Хановер ја заокружува првата петорка со вкупен рејтинг од 12,1. Главниот град на Долна Саксонија нуди успешна мешавина на модерна архитектура, модерни градски области и разновидна гастрономска сцена. Посебно вреди да се забележи бројката од над 50 винтиџ продавници на 100.000 жители, што го прави Хановер рај за љубителите на ретро шик.

Слични содржини