Ослободени стотици киднапирани ученички, во Нигерија (Видео)

од Берта Китинска

Стотици ученички киднапирани од интернати во северозападна Нигерија се ослободени утрово и се наоѓаат во просториите на владата на нигериската држава Замфара, изјави гувернерот на таа област.„Среќен сум што објавувам дека девојчињата се ослободени, тукушто пристигнаа во зградата на владата и се во добра здравствена состојба“, изјави гувернерот Бело Матавале за Франс Прес.

Тој рече дека вкупно 279 средношколци биле киднапирани минатиот петок и сите биле ослободени.

Властите најпрво објавија дека 317 ученички исчезнаа за време на прозивката по нападот на вооружени лица врз тој интернат во државата Замфара ноќта од четврток до петок.

Новинар на француски Прес можеше да види стотици студенти облечени во светло сини хиџаби во зградата на владата.

Ова е четврти напад за помалку од три месеци врз училиштата во северозападна Нигерија, каде последните повеќе од десет години, криминалните групи, кои владата ги нарекува разбојници, краделе добиток и киднапирале луѓе кои барале откуп.

Властите на државата Замфара имаат навика да преговараат со криминални групи и последните повеќе од една година постигнуваат договори за амнестија за нивните членови во замена за положување на оружјето.

Во декември, државните службеници на Замфара ослободија 344 момчиња кои беа киднапирани од разбојници од нивниот интернат во соседната држава Качина.

Со секое ослободување, властите негираат дека плаќале каков било откуп на киднаперите, но безбедносните експерти не се сомневаат дека откупот е платен и стравуваат дека тоа може да доведе до зголемување на киднапирањата во сиромашниот и недоволен регион.

Слични содржини