Ова е филмот кој Том Хенкс го гледал 120 пати

од Nikola Popovski

Познатиот холивудски актер Том Хенкс во интервју за „Collider“ откри дека гледал еден филм неверојатни 120 пати.

Имено, во интервјуто, актерот го споделил своето „воодушевување од едно ремек-дело“ истакнувајќи дека го гледал „околу 120 пати или нешто слично“. Станува збор за филмот „2001: A Space Odyssey“

Станува збор за научно-фантастична класика на Стенли Кјубрик која е далеку помалку лесна за гледање од повеќето проекти на Хенкс. Објавен во 1968 година, филмот прикажуваше некои особено напредни специјални ефекти во обид да го прикаже истражувањето на вселената на екранот.

Се смета за едно од најголемите дела на научна фантастика на сите времиња и не е изненадување што се наоѓа на листата на омилени филмови на Хенкс.

Сопствените потфати на Хенкс во научно-фантастичниот свет останаа прилично ограничени и покрај неговата љубов кон споменатиот филм. Тој се обиде да испроба во светот на вселенското истражување на екранот, глумејќи во филмот на Рон Хауард од 1995 година, Аполо 13, но филмот беше многу повеќе втемелен во реалноста од оној на Кјубрик.

Фото: Rune Hellestad/ UPI

Слични содржини