Ова се петте најлуксузни хотели во светот

од Сенада Ибраимова

Пронаоѓањето на најдоброто од најдобрите може да биде тешка работа, но TripAdvisor ги откри победниците на наградите за најдобар хотел за 2023 година од изборот на патници.

Прегледани се и анализирани речиси 12-месечни податоци од реални патници, кои опфаќаат над 1,5 милиони хотели,  од онлајн туристичката агенција за да се откријат најдобрите хотели за луксузен одмор.

Ова се најдобрите пет хотели ширум светот, според TripAdvisor, објавени од forbesindia.com:

Палата Рамбаг, Џајпур, Индија

Барате одличен одмор? Нема ништо повеличествено од палатата Рамбаг во Џајпур, изградена во 1835 година. Порано беше резиденција на Махараџа Саваи Мен Синг II и неговата сопруга Махарани Гајатри Деви.

Реновираниот голем простор има 75 луксузни соби и апартмани. Гостите можат да уживаат во палатата во сиот негов сјај, од рачно изрезбани мермери, или решеткасти огради, балустради од песочник до раскошни градини. Покрај богатото кралско наследство, има и голем број одлични ресторани. Гостите можат да избираат храна од повеќе кујни, да ги истражуваат медитеранските задоволства во салонот или да уживаат во гозбата во поранешната сала за бал во палатата, изградена во 18 век во француски стил, со огромни кристални лустери.

Озен Болифуши, остров Болифуши, Малдиви

Озен е луксузен ресорт кој има 90 опремени соби. Гостите кои сакаат летен одмор можат да уживаат во приватни и отворени базени, луксузни дрвени куќички и лежалки. Покрај тоа, приватното островско одморалиште е опкружено со природни гребени и неверојатно сина вода. Рестораните на одморалиштето вклучуваат индиска кујна, блискоисточни јадења и гурмански морски плодови.

Колин де Франс, Грамадо, Бразил

Хотел Колин де Франс е смислено дизајниран хотел кој црпи инспирација од културата на една од најромантичните земји во светот и зрачи со француска елеганција. Гостите можат да го искусат духот на европска земја во Бразил. Хотелот е дизајниран така што посетителите можат да доживеат луксуз достоен за кралевите. Неговите 34 апартмани имаат рачно изработен мебел. Исто така постои и велнес центар со голем број третмани за релаксација.

Шангри-Ла Шард, Лондон, Велика Британија

Shangri-La The Shard е архитектонско чудо бидејќи се издига на 125 метри над Лондон, почнувајќи од 34-то ниво на зградата од 310 метри. Елегантниот и модерен хотел зафаќа 18 ката на The Shard, највисоката зграда во Западна Европа. Хотелот нуди врска со живиот Лондон, бидејќи гостите можат да истражуваат неверојатни дестинации за храна и познати градски знаменитости како што се Лондонската кула и Биг Бен.

Риц-Карлтон, Хонг Конг, Кина

Риц-Карлтон во Хонг Конг е највисокиот хотел во светот. Сите негови соби и апартмани нудат спектакуларен поглед на хоризонтот на Хонг Конг и погледите на пристаништето. Шесте ресторани во хотелот на посетителите им нудат искуство со Мишелин ѕвезда. Има и внатрешен базен, фитнес центар и надворешно џакузи. Нејзината сала за бал е една од најголемите во градот, со површина од околу 870 квадратни метри.

 

Слични содржини