Песков: Русија нема намера да војува со Украина

Москва не е страна во конфликтот во Украина и не прифаќа можност за војна во неа, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков за телевизијата „Русија 1“.

Во разговор со портпарол на Кремљ, домаќинот потсети на зборовите на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија нема да го напушти Донбас по секоја цена и праша дали тоа може да доведе до војна.

Русија „нема намера да војува и никој воопшто не прифаќа каква било можност за таква војна“. Но, исто така, никој не ја прифаќа можноста за граѓанска војна во Украина “.

Тој додаде дека договорите од Минск не се почитуваат во Донбас и дека се интензивираат провокативните активности на вооружените сили на Украина.

„Во Донбас постои ситуација дека договорите од Минск не се исполнуваат. Исто така, во Донбас постои ситуација поврзана со зголемувањето на активностите на провокативни акции на вооружените сили на Украина. Тоа е, провокации се случуваат, има возвратен оган на овие провокации “, изјави Песков.

Портпаролот додаде дека бидејќи постои голема напнатост, деескалација не се случува и дека тогаш „ваквите провокации можат да го запалат огнот на истата граѓанска војна во внатрешниот украински конфликт преку ноќ“. Затоа, сите ние постојано зборуваме за нашите грижи “, потенцира Песков.

Русија не учествуваше во конфликтот

Песков повтори дека Русија никогаш не била страна во конфликтот во Донбас, но и дека нема да остане рамнодушен на судбината на луѓето кои зборуваат руски јазик.

„Русија никогаш не била страна во овој конфликт. „Но, Русија секогаш велеше дека нема да остане рамнодушна на судбината на руските говорници кои живеат на југоистокот на земјата“, прецизира портпаролот.
Во април 2014 година, украинските власти започнаа воена операција против самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск, кои прогласија независност по пучот во Украина во февруари 2014 година. Прашањето за решавање на ситуацијата во Донбас се дискутира, меѓу другото, на состаноците на контакт групата во Минск, која од септември 2014 година донесе три документи со кои се регулираат чекорите за деескалација на конфликтот.

Сеопфатен прекин на огнот во Донбас стапи на сила на 27 јули минатата година. Овие мерки вклучуваат целосна забрана за пукање, распоредување оружје во и во близина на населени места, офанзивни и извиднички и диверзантски акции. Покрај тоа, предвидена е дисциплинска одговорност за кршење на прекинот на огнот. Налозите за прекин на огнот што содржат мерки за нејзино одржување мора да останат во сила сè додека не се реши целосно конфликтот. Сепак, од февруари 2021 година, состојбата во Донбас повторно започна да се влошува.

loading...

Слични содржини