Пет намирници кои одземаат сантиметри од струкот

од Radmila Tasevska
794 прегледи

Протеините се важни во секоја добро балансирана исхрана, особено ако се обидуваме да изгубиме тежина. Додека јаглехидратите и мастите имаат свои функции во рамките на планот за исхрана за слабеење, протеините се особено корисни за зголемување на ситоста, намалување на прејадувањето и зајакнување на метаболизмот за согорување на здрави масти.

За среќа, можеме да добиеме протеини од различни извори. Сепак, некои извори на протеини се природно похранливи од другите и ќе ни овозможат полесно да ги достигнеме нашите цели за слабеење. Најдобрите извори на нискокалорични протеини се откриени од диететичарот Лејни Јункин, диететичарот и нутриционист Жанет Кимзал, експертот за здравје и благосостојба д-р Мет Чалмерс и диететичарот Триста Бест.

1. Грчки јогурт

Протеинот, вели Јункин, е еден од најдобрите хранливи материи за слабеење поради неколку причини. Прво, протеинот полека се вари. Ова не држи сити подолго време, па нема да се прејадуваме подоцна. Кога комбинираме протеини со јаглени хидрати, вели таа, тоа може да го забави скокот на шеќерот во крвта.

На тој начин можеме да останеме полни со енергија подолго време. Протеините помагаат и за подобрување на метаболизмот бидејќи ги зајакнуваат мускулите, а телото на крајот согорува двојно повеќе калории. Еден извор на протеин кој Јункин го препорачува за слабеење е грчкиот јогурт.

„Грчкиот јогурт е вкусна, високо-протеинска храна без подготовка, особено добра за појадок. Луѓето мислат дека јајцата се богати со протеини, но едно јајце има само шест грама протеини, во споредба со околу 209 грама јогурт, кој има 15 грама на протеини по порција“, посочува диететичарот за SheFinds.

2. Едамаме

Околу 160 грама едаме има 17 грама протеини и осум грама влакна.

Јункин забележува: „Едамаме е опција со растителна основа со висок протеин што можете да ја јадете како закуска. Протеинот и влакната работат заедно за да помогнат во потиснувањето на хормоните на гладот, да ве одржуваат сити и да помогнат во губење на тежината“.

3. Јајца

Кога станува збор за високопротеински појадок кој е погоден за слабеење, јајцата се одличен избор. Можеме да ги јадеме со тост, да подготвиме омлети со зеленчук или да ги готвиме на друг начин. Без оглед на тоа како уживаме во овој главен појадок, експертите велат дека тие се одличен додаток во нашата исхрана.

Протеините кои се наоѓаат во јајцата можат да го зголемат термичкиот ефект на храната и да го забрзаат метаболизмот, вели Кимзал, истакнувајќи дека само едно јајце содржи неверојатни шест грама протеини.

Чалмерс ги нарекува јајцата „најдобар високопротеински појадок за губење маснотии“. Без разлика дали нашата цел е да ја зголемиме мускулната маса, што исто така го забрзува метаболизмот или само согорува масти, јајцата треба да бидат главниот дел од нашата исхрана, смета експертот.

4. Свежо сирење

Свежото сирење е многу потценет извор на протеини. Бест вели: „Околу 80 грама урда може да обезбеди околу 13 грама протеини“. Затоа, тој е одличен избор за оние кои внимаваат на внесот на калории.

Покрај тоа, свежото сирење може да додаде голема количина на хранливи материи во нашиот оброк. „Свежото сирење е добар извор на неколку важни хранливи материи, вклучувајќи калциум, фосфор, селен и витамин Б12. Овие хранливи материи играат важна улога во здравјето на коските, имунолошката функција и целокупното здравје“, вели Бест.

5. Посно месо

Посните протеини се особено добри за сите кои сакаат да ги изгубат висцералните маснотии бидејќи имаат малку маснотии. Вклучувањето на посно месо, како што се лососот и пилешкото, во исхраната може значително да го намали бројот на калории од заситените масти кои ги консумираме за слабеење.

„Пилешкото и лососот се одлични опции за вечера богата со протеини. Една порција пилешко од 85 грама содржи 25 грама протеини со многу малку масти и без јаглени хидрати. Порција од 115 грама лосос има 23 грама протеини и исто така содржи срцеви здрави омега-3 масти Јанкин наведува. Затоа, здравото слабеење вклучува одржување на урамнотежена, хранлива исхрана полна со целосна храна и ограничување на внесот на преработени состојки што е можно повеќе.

Сепак, важно е да се истакне дека ниту една храна нема да биде чудотворец. Сепак, консумирањето на овие високо протеински опции е секогаш одлична идеја за целокупното здравје.

Слични содржини