Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Овие намирници ѝ помагаат на кожата во ладните месеци

Ладното време не влијае добро врз кожата и затоа во зимските месеци се препорачува дополнителна нега и хидратација. Но, за беспрекорниот здрав изглед на кожата, еднакво е важно и што јадете, односно што не јадете. Овие седум намирници треба да ги воведете во вашата исхрана доколку сакате кожата да ви …

Повеќе

Овие пет намирници не се печат во рерна, го губат вкусот

Некои луѓе сакаат да експериментираат со храната и да подготвуваат необични комбинации. Но, авантуризмот во кујната често не оди рака под рака со гурманскиот поглед на храна. Овие намирници, никако не треба да ги печете во рерна. Авокадо Ова тропско овошје треба да го држите што понастрана од оган и …

Повеќе

Кои намирници се најбогати со омега 3 масни киселини?

Според лекарите, 2-3 пати неделно риба на менито го намалува ризикот од срцев удар, мозочен удар и нарушувања на метаболизмот на масти. Корисните масти од рибиното масло имаат многу предности, а се препорачува минимален внес помеѓу 1 и 2 порции неделно, а ако можете и три, но не повеќе од …

Повеќе

Која храна и пијалоци треба да ги одбегнувате пред спиење

Доколку сакате да имате добар сон, експертите објавила листа на намирници кои треба да ги избегнувате пред да отидете во кревет. Причината поради која треба да ги избегнувате е поради состојките кои на нашето тело му делуваат како стимуланс. Темно чоколадо Иако се препорачува како поздрава варијанта на чоколадо, таа …

Повеќе

Хаос во организмот: Еве кои намирници не треба да ги јадете на празен стомак

Веќе знаеме дека појадокот е најважниот оброк во денот, кој ни ја дава целата потребна енергија за да можеме да функционираме. Но, многу е важно да знаеме и кои намирници не треба да се јадат наутро. На нашето тело веднаш по будењето му се потребни и белковини и масти, но …

Повеќе