Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Легални намирници што може да предизвикаат халуцинации

Во случај на претерано конзумирање  на некои од овие намирници може да дојде до халуцинации и некои компликации, затоа уживајте умерено, како и во сè останато. Една американска студија покажала дека пиење на седум кафиња дневно може да предизвика халуцинации. Оваа количина може да предизвика да замислувате дека слушате звуци. Морското …

Повеќе

Подобрете го расположението со помош на овие намирници

Храната не служи само за да нè засити и да влијае врз нашето здравје. Таа, всушност, може многу да помогне во одржување на доброто расположение. Многу видови храна поттикнуваат лачење на ендорфин и серотонин, кои се одговорни за тоа дали сме среќни, задоволни, расположени и насмеани. Кои намирници можат да …

Повеќе

Намирници кои би требало да ги јадете барем еднаш неделно

Поради количината на стресот на кој сме изложени заедно со нездравиот начин на искрана и намаленото движење, ни се скратува животниот век. Меѓутоа, овој проблем може да се спречи со воведување на малите промени во вашата исхрана. Процесот на стареење може да влијае на вашето севкупно здравје, па крајно време …

Повеќе

Овие намирници ѝ помагаат на кожата во ладните месеци

Ладното време не влијае добро врз кожата и затоа во зимските месеци се препорачува дополнителна нега и хидратација. Но, за беспрекорниот здрав изглед на кожата, еднакво е важно и што јадете, односно што не јадете. Овие седум намирници треба да ги воведете во вашата исхрана доколку сакате кожата да ви …

Повеќе

Овие пет намирници не се печат во рерна, го губат вкусот

Некои луѓе сакаат да експериментираат со храната и да подготвуваат необични комбинации. Но, авантуризмот во кујната често не оди рака под рака со гурманскиот поглед на храна. Овие намирници, никако не треба да ги печете во рерна. Авокадо Ова тропско овошје треба да го држите што понастрана од оган и …

Повеќе

Кои намирници се најбогати со омега 3 масни киселини?

Според лекарите, 2-3 пати неделно риба на менито го намалува ризикот од срцев удар, мозочен удар и нарушувања на метаболизмот на масти. Корисните масти од рибиното масло имаат многу предности, а се препорачува минимален внес помеѓу 1 и 2 порции неделно, а ако можете и три, но не повеќе од …

Повеќе

Која храна и пијалоци треба да ги одбегнувате пред спиење

Доколку сакате да имате добар сон, експертите објавила листа на намирници кои треба да ги избегнувате пред да отидете во кревет. Причината поради која треба да ги избегнувате е поради состојките кои на нашето тело му делуваат како стимуланс. Темно чоколадо Иако се препорачува како поздрава варијанта на чоколадо, таа …

Повеќе

Хаос во организмот: Еве кои намирници не треба да ги јадете на празен стомак

Веќе знаеме дека појадокот е најважниот оброк во денот, кој ни ја дава целата потребна енергија за да можеме да функционираме. Но, многу е важно да знаеме и кои намирници не треба да се јадат наутро. На нашето тело веднаш по будењето му се потребни и белковини и масти, но …

Повеќе