Овие намирници можат да го подобрат расположението

од Radmila Tasevska
276 прегледи

Стресот, анксиозноста и депресијата погодуваат многу луѓе ширум светот. Едноставен начин да се справите со овие предизвици е внимателно да ја изберете храната, земајќи ја предвид врската помеѓу цревата и мозокот. Здравјето се состои од физички и ментални аспекти, а урамнотежената исхрана игра клучна улога во одржувањето на рамнотежата помеѓу умот и телото, пренесе Стандард лајф. 

Добрата исхрана го поддржува производството на хормони за среќа, како што е серотонин, кој може да го подобри менталното здравје. Ова е листа на првите пет намирници кои можат да придонесат за подобрување на менталното здравје.

1. Јаткасти плодови

Сите јаткасти плодови, особено оревите, се богати со омега-3 масни киселини. Студијата од 2018 година на Ленор Араб, Ронг Гуо и Дејвид Елашоф покажа дека луѓето кои консумираат повеќе јаткасти плодови имаат помала веројатност да бидат депресивни.

Јаткастите плодови се исто така богати со антиоксиданси и витамин Е, кој дури може да помогне при симптоми на Алцхајмерова и Паркинсонова болест. Можеме да избереме од различни достапни јаткасти плодови, како што се бадеми, индиски ореви, ф’стаци, ореви итн.

2. Бобинки

Боровинки, јагоди, малини и капини се сите извори на антиоксиданси. Тие ги штитат мозочните клетки, ги подобруваат когнитивните функции, го намалуваат воспалението, па дури и го подобруваат расположението. Антиоксидантите исто така се поврзани со подобрување на анксиозноста и депресијата и подобрување на целокупното расположение, што ги прави совршени за менталното здравје, пишува Slurrp.

Освен тоа, бобинките се нискокалорични и богати со влакна, што ги прави одличен избор и за физичкото здравје.

3. Домати

Доматите се богати со ликопен, а според студијата објавена во 2019 година од Kristi M. Crowe-White, Tinsley A. Phillips и Amy C. Ellis, ликопенот има корист за умот на различни начини. Тоа помага да се зголеми концентрацијата и вниманието, ја подобрува меморијата, а исто така го спречува оштетувањето на клетките во случај на Алцхајмерова болест.

4. Цели житарки

Целите житарки не само што се корисни за физичкото здравје, туку се поврзани и со позитивни ефекти врз менталната благосостојба. Богати со сложени јаглехидрати, цели зрна обезбедуваат стабилно ослободување на гликоза во крвотокот, што го подготвува мозокот да одржува здрави когнитивни процеси.

Тие се исто така полни со важни витамини и минерали кои играат суштинска улога во синтезата на невротрансмитерите и го одржуваат нашето расположение оптимизирано.

5. Темно чоколадо

Иако можеби избегнуваме висококалорични колачи и палачинки, можеме да ги замениме со темно чоколадо, што може да ни помогне да го подобриме нашето расположение. Истражувачите Дејвид Л. Кац, Ким Доути и Атер Али во студија од 2011 година заклучија дека темното чоколадо е богато со антиоксиданси наречени флавоноиди.

Тие ни го подигнуваат расположението, ни помагаат да се ослободиме од стресот и ги зајакнуваме мозочните клетки за подобри когнитивни функции. Сепак, важно е да ги консумирате умерено и да бидете сигурни дека содржината на какао е поголема од 85% за најдобри резултати.

Слични содржини