Шест намирници кои имаат повеќе протеини од јајцата

од Stefanija Kuzmanovska

Храната богата со протеини е одлична за контролирање на гладот ​​помеѓу оброците.

Кога станува збор за храна која е богата со протеини, јајцата често ни паѓаат на ум. Постојат многу причини за тоа, бидејќи јајцата се вкусни и хранливи.

Секое големо јајце нуди шест грама протеини, според министерството за земјоделство на САД. Сепак, постојат и други опции за ужина кои нудат уште повеќе протеини од јајцата.

Диететичарот Новел Луи составил листа на овие намирници:

Конзервирана риба
Конзервираната риба е извор на морска храна богата со протеини. На пример, една мала конзерва лосос (75 грама) има 18 грама протеини, според USDA.

Конзервираниот лосос, туна, пастрмка и сардина, чии коски често се мали и доволно меки за јадење, се исто така извори на калциум и витамин Д. Ако бараме друг начин да ги вклучиме омега-3 масните киселини во нашата исхрана, ова е одличен избор.

Свежо сирење
Оваа намирница има 12 грама протеини за секоја порција од 100 грама, наведе USDA. Ако внимаваме на внесот на сол, можеме да бараме опции со малку натриум или без натриум, истакнува Луи за Eating Well.

Можеме да додадеме и овошје како јагоди во сирењето за дополнителни влакна и сладост или зеленчук како краставица. Овие комбинации обезбедуваат добро заоблена закуска богата со протеини и влакна.

Бадеми
Редовното консумирање бадеми може да го подобри нивото на холестерол и да го заштити срцето, според мета-анализата од 2019 година.

Порција од приближно 42 грама бадеми, или околу 35 бадеми, содржи девет грама протеини, според USDA. Покрај тоа, од сите јаткасти плодови, бадемите имаат најмногу влакна, витамин Е и калциум.

Кефир
Кефирот е ферментиран пијалок налик на јогурт кој се прави од кефирски зрна и млеко. Според USDA, кефирот има девет грама протеини на приближно 240 милилитри.

Исто така е одличен извор на калциум, фосфор и витамин Д, кои заедно со протеините се важни хранливи материи за здравјето на коските. Можеме да го пиеме самостојно или да го користиме како основа за смути.

Леблебии
Околу 83 грама варени леблебии имаат повеќе од седум грама протеини, наведува USDA.

Леблебиите се и добар извор на железо.

Путер од бадеми
Ако не сакате да јадете цели бадеми, можете да уживате во намаз како путер од бадеми. Според USDA, две супени лажици од овој намаз обезбедуваат приближно седум грама протеини.

Слични содржини