Најдобри и најлоши намирници за блескава насмевка

од Stefanija Kuzmanovska
268 прегледи

Зошто забите пожолтуваат? Некои од вашите омилени јадења можат да ја уништат вашата насмевка – и тоа не само црвеното вино и кафето.

Д-р Лоренс Невил, стоматолог од Сиднеј, вели дека зелениот чај, белото вино, па дури и овошјето можат да ја уништат вашата блескава насмевка.

Стоматологот објаснува дека додека забите изгледаат мазни на површината, глеѓта всушност е покриена со микроскопски јами кои предизвикуваат обезбојување на забите.

„Оваа нерамна површина има тенденција да фаќа и држи храна и пијалоци кои создаваат дамки“, рече тој.

„Одредени храна и пијалоци со висока содржина на киселини, исто така, можат да ја оштетат глеѓта, зголемувајќи ја дупката за да овозможат дамките да навлезат подлабоко“, додава тој.

Најлоши пијалоци за белината на забите
Пијалок кој е особено штетен е зелениот чај, кој е еден од најлошите за забите.

„Танините се една од супстанциите за кои е познато дека ја обојуваат забната глеѓ, особено кога се консумираат неколку пати на ден“, рече тој.

Зелениот чај ги прави забите сиви, додека црниот чај предизвикува жолтеникава нијанса. Овошниот сок е многу кисел, што значи дека е многу штетен доколку се консумира редовно и ќе доведе до дамки на забите.

„Спротиставете се на нагонот да ги миете забите веднаш по пиењето овошен сок, тоа ќе го влоши оштетувањето на глеѓта“, предупредува стоматологот.

Доколку уживате во алкохолни пијалоци, неговиот совет е да избегнувате потемни течности.

„Црвените вина заменете ги со чаша бело вино или дури и вотка“, вели тој.

Но, пијалоците со висока содржина на киселина, како што е белото вино, може да ја ослабат и оштетат глеѓта.

Најлоша храна за белината на забите
Сосовите исто така можат да предизвикаат дамки, особено оние што содржат куркума, цвекло и домати.

Светло овошје, исто така, може да ги извалка забите.

„Бобинки, како што се боровинки, капини и јагоди, исто така се богати со пигментација и придонесуваат за боење на глеѓта“, рече стоматологот.

Тој навел и намирници кои можат да ви помогнат да ја подобрите вашата насмевка. Намирниците за кои е потребно многу џвакање, како што се карфиолот, јаболката и морковот, се добри, објасни тој, бидејќи ја стимулираат плунката, која е одлично природно средство за чистење.

На листата на најдобри намирници за забите се најдоа и сирењето и целерот.

„Ако не можете да одолеете на редовното консумирање на овие намирници и пијалоци, погрижете се потоа да пиете вода, а во случај да пиете пијалоци со висока содржина на танин, обидете се да ги измиете забите“, заклучи стоматологот.

Слични содржини