Се разбудивте уморни? Овие намирници ќе ве наполнат со енергија

од Vladimir Zorba

Експертите се согласуваат дека спиењето треба да биде приоритет доколку сакаме да се разбудиме полни со енергија.

Но, постојат и некои намирници кои се сметаат за клучни за повеќе енергија.

Сложени јаглехидрати

Според Американското здружение за срце, сложените јаглехидрати, за разлика од едноставните јаглехидрати, се варaт побавно и побавно ја ослободуваат гликозата во крвотокот. Затоа консумирањето сложени јаглехидрати може да ни помогне да се чувствуваме како да сме полни со енергија во текот на денот. Храна која се состои од сложени јаглехидрати се пченичен леб, слатки компири, овесна каша, семки од тиква, јаболка и наут.

Храна богата со растителни влакна

Јадењето храна богата со растителни влакна може да биде одличен трик за повеќе енергија. Јадете бобинки, киноа, сливи или лиснати зелени зеленчуци, особено спанаќ.

Мастите се добри за срцето

Вообичаена група на намирници за кои нутриционистите велат дека може да послужи како одличен енергетски засилувач се мастите здрави за срцето. Размислете за авокадо, тофу, маслинки, сардини, темно чоколадо и лосос.

Вода

Водата често се занемарува, но всушност може да ја зголеми енергијата. Чувството на дехидрираност може да влијае на расположението и да предизвика да се чувствувате бавно, според Центрите за контрола и превенција на болести.

Општото упатство е дека ни требаат шест до осум чаши вода дневно, вклучувајќи чај и кафе. Но, диететичарката Ејми Гудсон за New York Post го тврди спротивното.

„Точно е дека многу фактори влијаат на тоа колку вода ви треба, вклучувајќи ја вашата возраст, пол, ниво на активност и целокупното здравје. За жените, вкупната количина на вода е околу 11,5 чаши дневно, а за мажите околу 15,5 чаши. Сепак, овие проценки вклучуваат течности што се консумираат од храна и пијалоци, земајќи го предвид тоа, на жените им требаат околу девет чаши течност дневно, а на мажите им се потребни околу 13 чаши за да ја надоместат изгубената вода“, рече Гудсон.

Слични содржини