16 намирници богати со магнезиум кои можат да се вклопат во секоја исхрана

од Radmila Tasevska

Магнезиумот е минерал неопходен за здрави мускули, нерви, коски и нивото на шеќер во крвта. Во моментов, често се споменува на социјалните мрежи каде се промовираат додатоците на магнезиум. Сепак, малку луѓе имаат потреба од нив.

Според пишувањето на Mount Sinai, вистинскиот недостаток на магнезиум е редок, особено кај здрави возрасни лица. Повеќето луѓе добиваат доволно од храната.

Магнезиумот го подобрува квалитетот на сонот, го зајакнува менталното здравје, ја ублажува мигрената и го одржува срцето здраво. Го има во многу намирници. Некои од намирниците со најголемо количество магнезиум по порција вклучуваат јаткасти плодови, семки, лиснат зеленчук и цели зрна, а ние издвојуваме 16 од нив. Тие се:

бадемо

кикиритки

наут

семки од тиква

варен спанаќ

киноа

кафеав ориз

тофу

чија семе

темно чоколадо

млеко од соја

авокадо

путер од кикиритки

банана

Мангел

интегрален леб.

Симптоми на недостаток на магнезиум

Иако недостатокот на магнезиум е редок, неговите симптоми често укажуваат на основна медицинска состојба, како што се нерамнотежа на тироидната жлезда, гастроинтестинални заболувања, панкреатитис, бубрежна болест и дијабетес.

Според Mount Sinai, симптомите на недостаток на магнезиум вклучуваат анксиозност, несоница, синдром на немирни нозе, раздразливост, гадење или повраќање, низок крвен притисок, грчеви во мускулите и конфузија.

Колку магнезиум ни треба на ден?

Возраста и полот играат улога во тоа колку магнезиум треба да внесуваме на ден. Повеќето луѓе добиваат здрава количина на магнезиум преку нивната исхрана. Клиниката Мајо ги препорачува следните дневни дози на магнезиум.

Возрасни и тинејџери: 270 до 400 милиграми

Возрасни и тинејџерки: 280 до 300 милиграми

Бремени жени: 320 милиграми

Доилки: 340 до 355 милиграми

Деца од 7 до 10 години: 170 милиграми

Деца од 4 до 6 години: 120 милиграми

Деца од 3 години и помлади: 40 до 80 милиграми

Ако се сомневате дека имате недостаток на магнезиум, консултирајте се со вашиот лекар.

Слични содржини