Храната како афродизијак: Ова се најдобрите намирници за подобро либидо

од Radmila Tasevska
227 прегледи

Либидото, или сексуалната желба, може да подлежи на различни фактори, вклучувајќи го физичкото здравје, емоционалната благосостојба и хормоналната рамнотежа, а храната може да има големо влијание врз тоа, пренесе Стандард лајф.

Иако не постои магична храна која гарантирано ќе го зголеми либидото, сепак одредени намирници може да се поврзат со сексуалното здравје. Постојат намирници кои содржат хранливи материи кои можат да имаат корист од вашиот сексуален живот. Здравиот сексуален нагон е поврзан со чувството за физичко и емоционално здравје, па не е изненадување што храната што ја јадете игра важна улога во подобрувањето на вашиот сексуален живот. Исхраната може да има корист за вашиот сексуален живот на многу начини: го зголемува вашето либидо, го подобрува протокот на крв и здравјето на срцето и ја подобрува вашата издржливост.

Храната како афродизијак: најдобрата храна за подобар оргазам и поголемо задоволство

Јаткасти плодови

Наместо слатки, пробајте да грицкате грст јаткасти плодови и семки. Индиските ореви и бадемите се полни со цинк, додека многу здрави грицки содржат Л-аргинин, кој го подобрува протокот на крв. Јаткастите плодови како што се бадемите, оревите и лешниците содржат омега-3 масни киселини кои го поддржуваат целокупното здравје на срцето. Постојат и омега-3 масни киселини кои ја подобруваат циркулацијата на крвта и тоа може позитивно да влијае на протокот на крв во пределот на гениталиите.

Остриги

Остригите сè уште една намирница која често се поврзува со афродизијачки својства и го засилува сексуалното задоволство. Остригите се исклучително богати со цинк, минерал кој игра клучна улога во производството на тестостерон. Според една студија од 2018 година, недостатокот на цинк има негативен ефект врз нивото на тестостерон. Интересно е тоа што остригите содржат повеќе цинк од кој било друг извор на храна, а добро е да се знае дека изворите на цинк кои не се од морска храна вклучуваат: говедско, свинско, тавче грав, семки од тиква, житарки.

Заедно со цинкот, селенот е суштински минерал за здравјето и може да ја подобри плодноста и сексуалното здравје.

Темно чоколадо

Темното чоколадо содржи флавоноиди, антиоксиданси кои го поддржуваат здравјето на крвните садови и ја подобруваат циркулацијата. Во исто време, ова зголемување на циркулацијата може да придонесе за зголемување на протокот на крв во пределот на гениталиите.

Темното чоколадо е познато како афродизијак, главно поради неговата способност да го подобри протокот на крв. Покрај тоа, темното чоколадо го стимулира ослободувањето на ендорфин и серотонин, невротрансмитери кои го намалуваат стресот и промовираат добро расположение.

Така, уживањето во сексуалното искуство може да се олесни ако јадете само две коцки темно чоколадо секој ден. Клучот е да се наведе дека најздравата верзија на темно чоколадо содржи најмалку 70 проценти какао.

Цвекло

Цвеклото е богато со антиоксиданси и витамини, што е здрав додаток на секоја диета. Исто така, тој е богат со нитрати во исхраната, што значи дека може да помогне во подобрување на вашиот сексуален живот.

Истражувањата сугерираат дека диететските нитрати од сокот од цвекло можат да помогнат во контролата на крвниот притисок, а тоа може да им користи на луѓето со здрав крвен притисок и оние со хипертензија. Истите овие механизми, теоретски, би можеле да помогнат во подобрување на протокот на крв и издржливост за време на сексот, а истовремено да го подобрат целокупното здравје на срцето.

Цвеклото може да придонесе за подобрување на здравјето на срцето бидејќи промовира зголемување на нивото на азотен оксид во телото. Ова соединение игра важна улога во опуштањето на крвните садови, што резултира со подобрување на протокот на крв. И ова носи дополнителни придобивки како што се подобрување на ерекцијата и оргазмот.

Слични содржини