Пет здравствени придобивки од јагодите кои ќе ве натераат уште повеќе да уживате во нив

од Radmila Tasevska

Јагодите се на самиот врв на популарноста на бобинки. Тие се многу вкусни и може да се јадат во различни комбинации, а исто така се многу здрави. Полни се со антиоксиданси, фолати и витамин Ц, а се препорачува да се консумираат што повеќе во исхраната. Ако ви требаат повеќе причини да јадете јагоди, еве шест здравствени придобивки поврзани со ова вкусно црвено овошје.

Тие го промовираат здравјето на срцето

Неколку студии заклучиле дека јагодите позитивно влијаат на здравјето на срцето. Според една студија објавена во Harvard Health Publishing, јадењето јагоди е добар начин за заштита на срцето. Друга студија објавена во American Journal of Clinical Nutrition покажа дека јагодите ги подобруваат факторите кои го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, пренесува Health Shots.

Го зајакнуваат имунитетот

Јагодите се богати со антиоксиданси, вклучително и витамин Ц, кој може да помогне во зајакнувањето на имунитетот и да ги намали шансите да се разболите. Студијата објавена во списанието Phytomedicine покажа дека вклучувањето на јагоди во исхраната помага во спречување на оксидативниот стрес и воспаление, а со тоа го зајакнува имунитетот и спречува болести.

Го намалуваат ризикот од мозочен удар

Порталот Health Shots објави дека јагодите го намалуваат ризикот од мозочен удар. Оваа состојба се јавува кога протокот на крв во мозокот е блокиран, што доведува до крварење. Бидејќи јагодите се богати со магнезиум, витамин Ц, фосфор и други антиоксиданси, честото консумирање може да го намали ризикот од оваа состојба.

Тие помагаат да се одржи крвниот притисок под контрола

Богати со антиоксиданси како антоцијани, јагодите можат да помогнат во одржување на нивото на крвниот притисок под контрола. Антоцијаните може да помогнат во намалувањето на крвниот притисок кај луѓето кои страдаат од хипертензија, според студијата објавена во списанието Nutrients, пишува Health Shots.

Тие спречуваат запек

Ако имате дигестивни проблеми, можеби треба да почнете почесто да јадете јагоди. Тие се богати со влакна, а храната богата со растителни влакна помага во промовирање на варењето и спречување на проблеми како што е запек.

Слични содржини