Пилешко во сос од куркума и бело вино

од Vladimir Zorba

Пилешко бело месо во фантастичен сос.

Состојки:

– 600 гр пилешко бело месо

– 1 лажичка мелена пиперка

– 40 гр путер

– 700 гр праз

– 150 мл бело вино

– 100 мл павлака

– 1 лажица сув билен зачин

– 1 кафена лажичка куркума

Подготовка:

Исечете го пилешкото на парчиња. Празот убаво измијте го и исечете го на прстени.

Во загреаниот путер пропржете го месото и подготвениот праз. Додадете мелен црвен пипер и веднаш прелијте со 100 мл топла вода.

Промешајте, додадете зачини и продолжете да динстате на умерена температура, прелијте го месото со бело вино додека не омекне.

Додадете куркума и на крајот измешајте павлака.

Пријатно!

Слични содржини