Поранешен аналитичар на ЦИА: Русија може да ги срамни со земја позициите на Украина

од Vladimir Zorba

Русија може да нанесе огромна штета на украинските позиции со помош на крстосувачки бомби, изјави поранешниот аналитичар на ЦИА, Лери Џонсон.

– Употребата на крстосувачки бомби стана типична. Сега украинската армија во основа е на отворено, а проектилите буквално ќе ги срамнат нејзините позиции со земја – рече Џонсон.

Според неговите зборови, доколку е потребно, ова оружје може да се користи и на подземни бункери длабоко под земја. Тој додаде дека Русија исто така се приспособила да се спротивстави на украинските беспилотни летала со помош на системи за радио-електронско војување.

– Русија станува се повешта во користењето на богатството на силите со кои располага – заклучи Џонсон.

Руските воздушни сили во зоната на специјални воени операции активно користат воздушни бомби опремени со универзални модули за планирање и корекција. На борбените авиони им е овозможено да извршат напад на утврдени области без да бидат изложени на напад на непријателски противвоздушни ракетни системи.

Слични содржини