ПОТРАГА по убиецот од Мејн: Се приклучи и ФБИ

од Stefanija Kuzmanovska
302 прегледи

Агенти од Федералното биро за истраги (ФБИ), Бирото за алкохол, тутун, огнено оружје и експлозиви (ATF), Одделот за домашна безбедност (DHS) и други се приклучија на потрагата по лицето кое според полицијата е поврзано со масовното пукање во Левистон, Мејн.

Според Си-Ен-Ен, ФБИ испратил десетици агенти и друг персонал да ѝ помогнат на локалната и државната полиција во истрагата.

Тоа вклучува собирање докази и тимови SWAT, специјалисти за помош на жртвите и технички експерти, соопштија американските власти.

Инспекторите ги разгледуваат сигналите на мобилните телефони за да се обидат да ги идентификуваат неговите движења неколку часа пред пукањето, а исто така ги испитуваат социјалните мрежи и другите електронски записи за да се обидат да дознаат каде тој се наоѓа.

Полицијата во Левистон претходно денеска го идентификуваше Роберт Кард како главен осомничен за пукањето во кугланата и ресторанот. Локалните жители, исто така, се предупредени да останат во своите домови, бидејќи Кард се смета за „вооружен и опасен“.

Масовното пукање, во кое загинаа најмалку 22 лица, а десетици беа повредени, се надополнува на списокот од 565 пријавени низ Соединетите држави досега оваа година, според тамошната Архивата за огнено насилство.

Слични содржини