Повици за бришење на Instagram и TikTok: Израелците се плашат дека децата ќе видат клипови со заложници

од Vladimir Zorba

Здружението на училишни родители во Тел Авив предупреди дека борците на Хамас може да објават графички видеа на заложници кои „молат за своите животи“, објави во вторникот Си-Ен-Ен. „Не можеме да им дозволиме на нашите деца да гледаат ваков вид на содржина. Ви благодариме за разбирањето и соработката“, се вели меѓу другото во пораката.

Неколку еврејски училишта во САД исто така издадоа слични предупредувања, објави Еврејската телеграфска агенција, додавајќи дека „не е јасно од каде потекнуваат информациите за заложничките видеа што треба да бидат објавени“. Директорот на училиштето „Фриш“ во Парамус, Њу Џерси, наводно испратил е-пошта до родителите барајќи од нив да им кажат на своите деца „веднаш“ да ги избришат Инстаграм и ТикТок.

Неколку луѓе, исто така, објавија на сајтовите на социјалните медиуми како што се X и Threads дека добиле училишни известувања со предупредување за можноста учениците да гледаат вознемирувачка содржина преку апликациите.

Авива Кломпас, ко-основач на непрофитната организација Boundless Israel, сподели порака од едно училиште до родителите преку постот Х, во која се вели дека „наскоро ќе бидат објавени видеа од заложници кои молат за своите животи“. „Ве молиме отстранете ги апликациите TikTok и Instagram од мобилните телефони на вашите деца“, се вели во пораката.

Новинарката Џоана Стерн сподели објава на X која содржеше пораки од нејзиното еврејско средно училиште и локалниот центар на еврејската заедница во која таа рече „да им предложи на родителите да ги избришат X, Instagram и TikTok поради „графичките и погрешните информации“ на тие платформи“.

„Наводно, Хамас има планови да ги преплави наведените социјални платформи со видеа на затвореници“, се вели во една од пораките што Стерн ја сподели во нејзината објава. „Родителите треба да зборуваат за опасностите од овие платформи и секојдневно да ги прашуваат своите деца што гледаат“, рече таа.

Претседателот Џо Бајден изјави во вторникот дека Хамас држи непознат број Американци како заложници и дека најмалку 14 Американци се убиени во конфликтот.

Слични содржини