Познат е комплетниот костур на НБА плеј-офот, утре почнува плеј-инот

од Vladimir Zorba

Редовниот тек на сезоната во НБА лигата заврши вечерва, а првите натпревари од плеј-офот ќе се играат во вторник навечер, додека плеј-офот ќе започне во сабота, кога Денвер ќе излезе на терен против победникот од мечот меѓу Лос Анџелес Лејкерс и Њу Орлеанс.

Ноќта меѓу вторник и среда, по средноевропско време, плеј-ин ќе се игра на Запад, а први ќе играат Њу Орлеанс и Лос Анџелес Лејкерс.

Победникот од мечот во првото коло од плеј-офот ќе игра против Денвер.

Поразениот од тој натпревар во петок ќе се сретне со победникот од натпреварот Сакраменто/Голден Стејт.

Победникот од тој плеј-ин костур ќе игра со Оклахома во првото коло.

Плеј-ин на Исток започнува ноќта меѓу среда и четврток по средноевропско време, прво Филаделфија ќе биде домаќин на Мајами, а кој победи ќе игра против Њујорк во првото коло од плеј-офот на Истокот.

Поразениот од тој натпревар ќе биде домаќин на подобриот од другиот плеј-ин меч на Истокот меѓу Чикаго и Атланта во петок.

Победникот од тој плеј-ин костур во првото коло ќе се соочи со Бостон, најдобриот тим по регуларниот тек на сезоната.

Плејоф:

ИСТОК: Бостон – победник од Чикаго/Атланта/Филаделфија/Мајами, Њујорк – победник од Филаделфија/Мајами, Милвоки – Индијана, Кливленд – Орландо.

ЗАПАД: Оклахома – победник од мечот Сакраменто / Голден Стејт / поразениот од Њу Орлеанс / ЛА Лејкерс, Денвер – Њу Орлеанс / ЛА Лејкерс победник, Минесота – Феникс, Лос Анџелес Клиперс – Далас.

Сите плејоф серии, четвртфиналните, полуфиналните и финалињата на двете конференции, како и финалињата во НБА, се играат во серија од четири победи.

Слични содржини