Актуелно
Почетна / Спорт / Познато кога почнува новата сезона во Серија „А“

Познато кога почнува новата сезона во Серија „А“

Новата сезона во Серија А ќе започне на 19 септември, една недела подоцна од планираното, објави денеска италијанската лига.

Оваа одлука, додава лигата, „го потврдува она што повеќето клубови веќе го изразија на состанокот посветен на таа тема“.

Сезоната 2019/2020 заврши во неделата откако беше суспендирана три месеци поради пандемија на коронавирус.

Италијанските клубови исто така ќе имаат пократка пауза за Божиќ од вообичаеното, а натпреварите ќе се играат на 3 и 6 јануари.

loading...