Проблемите за Полска продолжуваат, Левандовски под знак прашалник за ЕП 2024

од Vladimir Zorba

Доцна синоќа Полска победи со 2:1 против Турција во својата последна контрола пред почетокот на ЕП 2024, но „полскиот тим“ претрпе значителни жртви со повредите на Карол Швидерски и Роберт Левандовски.

Првиот го постигна првиот гол во 12. минута, но се повреди и го напушти теренот, а истото го направи и Лева по само половина час игра.

Ова може да биде огромен проблем за селекторот Михал Пробеј неколку дена пред почетокот на ЕП 2024. Пред само неколку дена уште еден од главните напаѓачи на тимот Аркадиуш Милик, кој се повреди во претходната контрола на тимот и веќе го напушти кампот на националниот тим, си замина од составот.

Денеска Швидерски и Левандовски треба да направат дополнителни лекарски прегледи, по што треба да стане јасно нивната состојба и колку се сериозни повредите.

Слични содржини