Прва жена на чело на турската централна банка

од Vladimir Zorba
291 прегледи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја именуваше Хафизе Гаје Еркан за нов гувернер на централната банка, на местото на Сахап Кавчиоглу, со потег што може да сигнализира враќање на поконвенционалната монетарна политика.

Соопштението, објавено преку указ во Службен весник на Република Турција, ја комплетира реконструкцијата на највисокиот економски тим на Ердоган по назначувањето на Мехмет Шимшек за министер за финансии. За време на неговото време како гувернер, Чавчиоглу никогаш не се поколеба од верувањето на Ердоган дека намалувањето на каматните стапки може да ја забави инфлацијата.

Еркан е првата жена на чело на турската монетарна власт. Таа претходно работеше во групацијата Голдман Сакс и Првата републиканска банка со седиште во Сан Франциско, која пропадна во мај, повеќе од една година откако Еркан замина како ко-извршен директор.

Пазарите може да го сметаат нејзиното назначување како знак дека монетарната политика на Турција ќе се нормализира по години на ултра ниски трошоци за задолжување, што ќе предизвика зголемување на инфлацијата. Нејзиниот успех ќе зависи од тоа колку автономија ќе ужива под Ердоган, изјави за Блумберг Ник Стадмилер, директор на „Medley Global Advisors“.

„Да се ​​надеваме дека назначувањето на Еркан означува подобрување во однос на политиките на нејзиниот претходник“, рече Статмилер. Останува прашањето дали Ердоган ќе дозволи централната банка да ги зголеми стапките доволно за да ја намали инфлацијата.

Слични содржини