Рама: Со прифаќањето на нацртот за ЗСО, Курти даде сигнал дека станува премиер

од Radmila Tasevska

Албанскиот премиер, Еди Рама, оцени дека премиерот на Косово, Албин Курти, кој се согласил да го потпише договорот со Србија, во кој е вклучен и европскиот нацрт за  Заедницата на српски општини, направил  задоцнет, но потребен чекор.

Според него, со прифаќањето на нацртот,  Курти покажал дека станува премиер.

– Албин направи задоцнет, но потребен чекор. Но, поважно од доцнењето е фактот што го направи вистинскиот чекор. Му честитав од првиот момент. Важно е Косово да биде активно, да биде тој што го унапредува процесот кон финалниот договор, затоа што тоа е голема придобивка од овој договор. Прашањето е по која цена. Прашањето е зошто да се преземе цена за нешто што прво е во ваши раце, рече Рама за Репорт ТВ.

На прашањето зошто дури сега Курти ретерира, Рама одговара дека не е негова работа да прави вакви анализи.

– Станувате премиер кога вистински ќе станете тоа, а не кога ќе ве изберат. Она што го направи Албин со прифаќањето на тој нацрт е знак дека Албин станува премиер, додал Рама.

Меѓу двајцата премиери владејат заладени односи откако Рама имаше многу критички став кон однесувањето на Курти во дијалогот со Србија и во однос на меѓународните претставници, обвинувајќи го дека ја ослабнал позицијата на Косово на меѓународната сцена.

Тие дури и фудбалскиот натпревар Албанија-Чешка, на 12 минатиот месец, во рамки на квалификациите за ЕУРО 24, на Националната арена “Ер Албанија” во Тирана,  го следеа одвоено, Рама на првиот а Курти на вториот кат од трибините.

Запрашан од Репорт ТВ дали така ќе биде и на следниот натпревар меѓу Албанија и Молдавија, Рама  со одговор”  имам сопруга, имам синови, зошто ми се потребни други”.

Слични содржини