Рецепт за овошен појадок во чаша

од Stefanija Kuzmanovska

Смути полно со витамини кое лесно се подготвува.

Состојки:

(за 2 лица)

– 200 мл свежи боровинки

– 1 банана

– 175 мл негуст јогурт

– 65 мл млеко

– 4 – 6 коцки мраз

– 1 лажичка мед

Подготовка:

Боровинките измијте ги, па ставете ги во блендер и додадете ја бананата исечкана на парчиња.

Додадете јогурт, млеко, лажичка мед и четири до шест коцки мраз, измешајте сè во блендер до саканата густина.

Послужете го пијалокот веднаш.

Слични содржини