Републиканец се обиде да влезе во Конгресот со наполнет пиштол

од Берта Китинска

Полицијата испита инцидент во петокот со републикански пратеник, кој беше пронајден со наполнет пиштол додека се обидуваше да влезе во Претставничкиот дом.

Републиканскиот претставник Енди Харис, застапник за правото на огнено оружје, беше пронајден со огнено оружје додека минуваше безбедносна проверка на пат кон Претставничкиот дом во четвртокот вечерта.

Тогаш републиканецот од Мериленд се обиде да му го предаде оружјето на републиканецот Џон Катк, кој одби, велејќи му дека нема дозвола.

Харис го напушти Капитол и се врати за помалку од 10 минути. Тој ја помина безбедносната проверка и му беше дозволено да влезе во долниот дом, се наведува во извештајот.

Детектори за метал беа поставени пред Претставничкиот дом за зајакнување на безбедноста по нападот на приврзаниците на поранешниот претседател Доналд Трамп врз Капитол на 6 јануари. Во немирите загинаа пет лица, а пратениците беа евакуирани од зградата.

Неколку републикански законодавци, жестоки поборници за правата на оружјето, протестираа против детекторите за метал, а некои ги игнорираа.Официјален Капитол, кој сакаше да остане анонимен, рече дека на пратениците им е дозволено да имаат оружје во областа Капитол, но не им е дозволено да со наполнето оружје влегуваат во Претставничкиот дом.

Спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси повика на промена на правилата со кои се регулираат казните за оние кои не ги следат безбедносните протоколи – 5000 американски долари за првиот и 10 000 УСД за второто дело, што ќе бидат одземени од платите на пратениците.

Долниот дом на парламентот допрва треба да гласа за предложениот амандман.

Слични содржини