Римац го објави „духовниот наследник“ на Yugo

од Vladimir Zorba

Долгоочекуваниот проект за автономно такси е се поблиску до реализација, а според неодамнешната објава на социјалните мрежи на Мате Римац, го дознавме и датумот на премиерата на роботакси – 26 јуни 2024 година. Првите контури на навестувањето за роботакси дека неговата амбиција да го оживее автономниот транспорт во Загреб станува реалност.

Сепак, Римац вчера изненади со објава на социјалните мрежи дека на истиот датум ќе биде претставен автомобил со поволна цена за народот.

„На 26 јуни ќе откриеме нешто посебно. Некои медиуми шпекулираат дека ќе биде хот-хеч. Тие во право се! Решивме да не ве тераме да чекате до јуни. Еве го… Духовниот наследник на Yugo – во секој поглед. Конечно нешто за народот!“ напиша тој во објавата.

Сепак, ваквите најави на вчерашниот ден може да се протолкуваат како шега, а интересно, некој од компанијата Rimac Automobili се потрудил да создаде рендер на атрактивен спортски компактен автомобил со ликот на Nevera…

Којзнае што уште може да очекуваме од Римац, ако се сетиме на изреката дека „во секоја шега има малку вистина…“

Слични содржини