Ривс ги молел режисерите да го убијат Џон Вик во четвртиот дел од франшизата

од Vladimir Zorba

ЕДЕН од продуцентите на франшизата Џон Вик, Басил Иваник, откри во неодамнешното интервју за Collider дека Кијану Ривс ги молел режисерите да го убијат Џон Вик во четвртиот дел од франшизата, чија премиера беше во март оваа година.

59-годишниот актер се чувствуваше исцрпен по снимањето на секој филм од франшизата бидејќи сам ги прави сите акробации. Кога дознал дека Џон Вик: Поглавје 4 е во продукција, Ривс ги молел режисерите конечно да го убијат Џон Вик и да не остават простор за интерпретација, за конечно да може да се одмори.

„По второто, третото и четвртото продолжение, снимањето на овие филмови е толку исцрпувачко што го уништува Киану, и физички и емотивно“, објасни Иваник. „На крајот од секој филм тој вели: „Не можам да го правам ова повторно“, и ние се согласуваме со него. Тој едвај личи на себе затоа што само се нурнува во проектот и го вложува целиот напор. Ни рече, „Сакам да ме убиеш на крајот од овој филм…“ Му рековме: „Знаеш, ќе оставиме околу 10% простор за слободна интерпретација“.

Иваник се спореди себеси, Ривс и режисерот Чад Стахелски со Битлси кога станува збор за продукција на филмовите за Џон Вик. „Гледам на тоа вака: тие двајца се како Пол Макартни и Џон Ленон, а јас сум Ринго. Ќе ми се јават и ќе ми кажат: „Во ред, еве доаѓаме. Смисливме приказна и еве што треба да правиш“.

Продуцентот откри и дека целиот тим сака да работи на новиот филм за Џон Вик. „Сите сакаме нов Џон Вик. Сè уште не знаеме како ќе изгледа филмот и што ќе се случи, но сите се сакаме и го сакаме овој свет“, рече Стахелски. „Ќе дадеме се од себе за да продолжиме. Дали смисливме приказна? Не. Нема да правиме ново продолжение само за да направиме нешто“.

Иако фановите на Џон Вик ќе мора да го чекаат петтиот дел, дотогаш ќе можат да уживаат во спин-оф филмовите и сериите. Серијата The Continental ќе биде достапна на стриминг платформата Prime Video од 22 септември, а филмот Ballerina ќе се прикажува во јули 2024 година.

Слични содржини