Роналдо ја продаде Златната топка: Доби огромна сума и воодушеви со потегот кој уследи потоа

од Stefanija Kuzmanovska

Португалската суперѕвезда Кристијано Роналдо има дури пет златни топки во својата колекција, но на неговата трофејна трибина денес има само четири вистински плакати и една реплика. Имено, таа ја продаде и ја воодушеви јавноста со потегот потоа.

Медиумите од островот пренесуваат дека тој во добротворни цели ја донирал својата прва Златна топка освоена во Реал Мадрид, онаа од 2013 година. На аукцијата на фондацијата „Make A Wish“ ја купил израелскиот милијардер Идан Офер за 645.000 долари.

Роналдо ја предал дури кога му била направена точна реплика, а денес е изложена во неговиот музеј во Мадеира, додека вистинската копија сега ја чува израелски бизнисмен во својата колекција. Парите отидоа во организација која дава поддршка на деца со тешки болести и други проблеми.

Инаку, Офер е милијардер кој живее во Англија, има 62 години и се збогатил од меѓународниот бизнис за увоз на нафта и неговата компанија која се занимава со хемикалии.

Во фудбалот е од 2017 година, кога купи 32 отсто од акциите на Атлетико Мадрид, а подоцна стана мнозински сопственик на португалскиот Фамаликао. Неговото богатство се проценува на речиси 10 милијарди долари.

Слични содржини