Русија бара реизбор во Советот на ОН за човекови права

од Stefanija Kuzmanovska
185 прегледи

Русија бара реизбор во Советот за човекови права на Обединетите нации следната недела, што се смета за клучен тест за напорите на Западот да ја задржи Москва дипломатски изолирана поради нејзината инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Во услови на притаени знаци на воен „замор“ во Украина, некои дипломати велат дека Русија има разумни шанси да биде повторно примена во Советот на ОН за човекови права на тајно гласање во вторник, 18 месеци откако беше исфрлена во кампањата предводена од САД.

Москва активно собира гласови од африкански, азиски и други незападни земји

„Мислам дека постои замор од Украина. И второ, многу луѓе не сакаат во телата на ОН да доминираат западните гласови, а да не зборуваме за хегемонистичките позиции“, изјавил за „Ројтерс“ висок азиски дипломат, кој сакаше да остане анонимен.

Руските критичари велат дека нејзиниот реизбор додека речиси 20-месечната војна во Украина сè уште беснее со несмалено темпо, ќе го уништи кредибилитетот на Советот со седиште во Женева, едно од поефикасните тела на ОН.

Но, Москва активно ги бара гласовите на африканските, азиските и другите незападни земји во 193-членото Генерално собрание на ОН, напаѓајќи го она што го гледа како лицемерие и неправедна пристрасност од страна на Соединетите Држави и нивните сојузници.

„Советот за човекови права мора да биде заштитен од злоупотреба како алатка за подмирување на политичките сметки и од практиката на двојни стандарди“, рече во четвртокот Василиј Небензја, рускиот амбасадор во Обединетите нации.

Слични содржини