Русија ја лансираше ракетата Сојуз-2.1б во важна вселенска мисија

од Stefanija Kuzmanovska

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ракетата Сојуз-2.1б била успешно лансирана од космодромот Плесецк во областа Архангелск во важна вселенска мисија.

Во соопштението се наведува дека екипажот на воздушно-космичките сили лансирањето го извршил денеска, испраќајќи ја на небото ракетата-носач од средна класа Сојуз-2.1б, носејќи товар на свемирско летало.

Сојуз-2.1б е надградена и напредна верзија на неговиот претходник од советската ера, дизајнирана како тристепено лансирање со капацитет да поставува товари во ниската орбита на Земјата.

Од министерството за одбрана истакнаа дека ова лансирање е дел од планираните вселенски мисии планирани за 2023 година, кои беа најавени на почетокот на годинава.

Слични содржини