Руската армија лансираше нови дронови камикази на фронтот

од Stefanija Kuzmanovska

Руската армија започна да користи нови дронови камикази од типот „Привет 82“ во три правци во зоната на специјалните воени операции, соопшти за руските медиуми производителот на леталата, дизајнерското биро „Око“.

Како што е наведено, руските сили користат дронови во правец на Угљедар и Херсон, како и во близина на Артјомовск.

Според производителот на дронови, информациите за бројот на летала и деталите за нивната употреба се државна тајна.

Во мај беше објавено дека новите руски беспилотни летала ќе можат да летаат до линијата на фронтот од заеднички центри од позадина, а операторите ќе ги контролираат на фронтот и ќе ги водат до непријателските цели.

Претходно беше објавено дека во зоната на специјални воени операции се тестира лесно извидувачки дрон со краток дострел „Привет мини“, пренесува „Спутник“.

Слични содржини