Руската авијација го контролира воздушниот простор на Украина

од Milan1

Руската воена авијација освои воздушна надмоќ на целата територија на Украина, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

Според него, во изминатите 24 часа руските воздушно-космички сили уништиле осум борбени возила „Бук М-1“, контролни станици за воздушна одбрана „С-300“ и „Бук М-1′ и три радиотехнички позиции со станици П-14. четири борбени авиони на земја и еден во воздух.

Руската армија целосно ја презеде контролата врз областа околу нуклеарната централа Запорожје, додаде Конашенков.

„Вооружените сили на Руската Федерација ја презедоа контролата врз градовите Бердјанск и Енергодар. „Руските војници целосно ја чуваат и контролираат областа околу нуклеарната станица Запорожје“, прецизира тој.

Според него, работниците од нуклеарната централа продолжуваат да работат на одржување на капацитетите и контрола на радиоактивната состојба во нормален режим. Радиоактивноста е нормална, нагласи тој.

Групите војници на ДНР и ЛНР успешно ја развиваат офанзивата со поддршка на руските вооружени сили, силите на ДНР напреднаа уште 19 километри, воспоставена е контрола над населбите Хворостјанка, Сухановка, Артјом, Нови Ајдар, додека регионалниот центар на Волноваха е блокиран.

Апел до жителите на Киев

Апел до жителите на Киев упати и Министерството за одбрана на Русија.
„Сите цивили во градот можат слободно да го напуштат главниот град на Украина на автопатот Киев-Васиљев. Тој пат е отворен и безбеден“.

Како што наведе, во Киев дивеат вооружени банди разбојници и националисти со оружје во рацете, што е резултат на криминалната одлука на украинските власти без контрола да поделат оружје на населението.

„Би сакал уште еднаш да нагласам дека вооружените сили на Руската Федерација вршат напади само за воени цели. Нема закана за цивилното население“.

Слични содржини