Се чини дека немаме видено поубав гол: ФИФА ја додели наградата „Пушкаш“ (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Годината што завршуваше беше обележана со глобалната пандемија, а посебен удар за љубителите на фудбалот ширум планетата беше смртта на Диего Армандо Марадона. Сепак, имаше и потези кои неверојатно потсетуваат на славниот Аргентинец.

Едно такво дело е голот на Сон Хјунг-Мин, Јужнокореецот во дресот на Тотенхем.

Тотенхем го пречека Барнли на 7 декември, а по неполни десет минути имаше недостаток од два гола. И тогаш во 32-та минута, Сон дојде до топката на висината на казнениот простор на неговиот тим и започна соло-пробив. Затоа немаше дилема, наградата „Пушкаш“ годинава отиде кај играчот на лондонскиот тим.

Слични содржини