Се огласи Анкара: Не сакавме да ја понижиме Дер Лајен

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут вуавушоглу во четвртокот изјави дека претседателот Реџеп Таип Ердоган ја примил претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лајан во согласност со „барањата и предлозите од ЕУ“ и ги отфрли критиките дека Анкара навредила висок гостин од Брисел. Шефот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, не доби столче на кое може да седне за време на разговорот со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, за којшто зуе цела Европа.

Чавушоглу рече дека турската страна и ЕУ се договориле за протокол пред состанокот со Ердоган пред два дена.

„Распоредот на места за седење е направен во согласност со предлозите на ЕУ“, рече Чавушоглу на прес-конференција со неговиот колега од Кувајт Ахмад Насер Ел Мохамад Ел Сабах во Анкара, јави агенцијата ДПА.

Според Ројтерс, фон дер Лајан бил изненаден кога Чарлс Мишел, претседателот на Европскиот совет, седнал на единствената достапна фотелја покрај Ердоган.

На видеото се гледа како првата жена на чело на Европската комисија стои кратко и гестикулира гестикулирано пред да седне на каучот до столовите каде што седеа Мишел и Ердоган.

„Претседателот на Комисијата очигледно беше изненаден“, изјави портпаролот на ЕК, Ерик Мамер.

„Претседателот требаше да седи на ист начин како и претседателот на Европскиот совет и претседателот на Турција“, додаде Мамер.

Нерамномерниот распоред на места предизвика обвинувања на социјалните мрежи за сексизам и оцени дека станува збор за намерен потег насочен против Европската комисија. Мишел беше критикувана и затоа што не реагирала за да ја заштити својата колешка.

Чавушоглу рече дека критиките кон Турција се „многу нефер“ и додаде дека состанокот е „во рамките на правилата на меѓународниот протокол и гостопримството на Турција“.

Во минатото беа обезбедени три столови кога Ердоган разговараше во Брисел со шефовите на Европската комисија и Европскиот совет, кои колективно ги претставуваат 27-те земји-членки на ЕУ.

Врските меѓу Брисел и Анкара беа затегнати по неуспешниот пуч во 2016 година кога властите ја засилија репресијата во Турција што доведе до апсење на илјадници луѓе. Поморски спор меѓу Турција и Грција ги поттикна тензиите минатата година и ЕУ се закани со санкции кон Анкара, но сега се обидуваат непречено да ги решат разликите.

loading...

Слични содржини