SpaceX на Маскс гради нова фабрика во Тексас

од Stefanija Kuzmanovska

SpaceX гради нова фабрика во Тексас за својата сателитска широкопојасна услуга „Старлинк“, објави компанијата додека нејзиниот сопственик, милијардерот претприемач Елон Маск, продолжува да инвестира во јужноамериканската држава.

Маск, кој раководи со неколку технолошки компании, вклучувајќи ги Tesla Inc., Neuralink и Boring Co, се пресели во декември во Тексас, Калифорнија за да се фокусира на новата фабрика за производители на електрични автомобили и неговиот потфат SpaceX.

Претходно во вторникот, Маск објави на Твитер „создавање на градот Старбејз во Тексас“, без дополнително објаснување.

„Старлинк“ планира мрежа од десетици илјади сателити во ниската орбита на Земјата кои ќе обезбедат глобално брз Интернет.

Извршниот директор на „Тесла“ претходно изјави дека „Старлинк“, моментално со седиште во Редмонд, Вашингтон, ќе биде клучен извор на финансирање за пошироки планови како што е развој на ракета Старшип за летање на Месечината и на крајот обид за колонизација на Марс.

Слични содржини