Спасени се четворица израелски заложници киднапирани во октомври

од Milan1
649 прегледи

Израелските сили во саботата спасија четворица заложници живи од централниот дел на Појасот Газа, соопшти армијата. Четворица заложници, тројца мажи и една жена, беа киднапирани на 7 октомври од музичкиот фестивал Супернова во близина на заедницата Реим во јужен Израел. По ослободувањето тие се пренесени во болница на лекарски прегледи, пренесува Ројтерс.

Според се уште неофицијални информации, спасени се девојчето Ноа Аргамани и мажите Алмог Меир Јан, Андреј Козлов и Шломи Жив.

Специјалните сили истовремено извршија рација на две локации на Хамас во центарот на Газа, во Нусејрат. На една локација е спасен Аргамани, а на друга Меир Јан, Козлов и Жив.

Спасените заложници се во добра состојба, според првичните лекарски проценки. Тие се пренесени во болницата Тел Хашомер на дополнителна евалуација.

Слични содржини