Спејс-Икс има проблеми со тоалетот во вселената, не може да испрати астронаути!

од Nikola Popovski

Спејс-Икс има некои проблеми со тоалетот во своите капсули кои мора да ги реши пред да лансира уште четворица астронаути.

Компанијата и НАСА сакаат да се уверат дека истекувањето на тоалетот нема да ја загрози капсулата што ќе биде лансирана рано во недела од вселенскиот центар Кенеди или друга што е паркирана на Меѓународната вселенска станица од април.

За време на првиот приватен лет на Спејс-Икс минатиот месец, цевката се откачила, истурајќи урина врз вентилаторите и под подот, рече Вилијам Герстенмаер, потпретседател на компанијата, кој некогаш работел за НАСА. Истиот проблем неодамна беше откриен во капсулата Драгон на вселенската станица, изјави тој за новинарите во понеделникот вечерта.

Како трајно решение, Спејс-Икс завари цевка за испирање на урина во најновата капсула на компанијата, која американско-германската екипа ја нарече „Endurance“. НАСА сè уште не го завршила прегледот на поправката во последен момент.

Што се однесува до капсулата „Змеј“ во орбитата, помалку урина се акумулирала под даските од онаа што ја носеше милијардерот и уште тројца други на тридневниот лет, рече Герстенмаер. Тоа е затоа што екипажот предводен од НАСА помина само еден ден живеејќи во неа пред да пристигне на вселенската станица.

Спејс-Икс спроведува тестови за да се увери дека истурената течност не ја ослабнала капсулата во орбитата во последните шест месеци, рече Герстенмаер. Секое структурно оштетување може да им се закани на астронаутите при нивното враќање на Земјата следниот месец. Последните тестови треба да бидат завршени подоцна оваа недела, истакна тој.

Во меѓувреме, еден германски и тројца астронаути на НАСА пристигнуваат од Хјустон во вторник за одбројувањето. Како и нивните претходници, тие ќе поминат шест месеци на вселенската станица.

Ова ќе биде четврто лансирање на астронаут на НАСА на Спејс-Икс и вкупно петти патнички лет. НАСА им се обрати на Спејс-Икс и Боинг за да го транспортира екипажот до и од вселенската станица, по пензионирањето на флотата на шатлот во 2011 година. Американските астронаути се возеле на руски ракети додека Спејс-Икс не ја презеде работата минатата година.

Боинг сè уште не лансирал никого. Повторениот пробен лет на неговата капсула Starliner, без екипаж, беше одложен за следната година поради проблеми со вентилите.

Слични содржини