Средба Ердоган-Путин на 30 ноември во Париз?

од Vladimir Zorba

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимит Путин во Париз на 30 ноември.

download

-„Предлогот од турска страна за состанок на ниво на шефови на држави е упатен кон претседателот. Тоа е се што можам да кажам.“, рече портпаролот на Кремљ.

Путин и Ердоган, како што е најавено, ќе присуствуваат на глобалниот самит за климата која во Париз ќе почне на 30 ноември.

Слични содржини