Судот во Пенсилванија го одби барањето на Трамп

од Vladimir Zorba

Федералниот апелационен суд го одби барањето на персоналот на американскиот претседател Доналд Трамп да го блокира прогласувањето на демократот Џо Бајден за победник во таа сојузна држава.

Судијата Стефанос Бибас, во име на тричлениот комитет, рече дека обвинувањата за изборна измама треба да бидат специфични и придружени со докази, пренесе Ројтерс.

„Ние овде немаме ниту едно, ниту друго“, напиша Бибас, кој беше назначен од самиот Трамп. Случајот може да биде упатен до Врховниот суд на САД.

Пенсилванија оваа недела го потврди Бајден како победник на изборите, давајќи ги 20-те изборни гласа на демократите.

Слични содржини