Свиркачот за САРС почина во Пекинг

од Stefanija Kuzmanovska
163 прегледи

Џијанг Јангјонг, поранешниот армиски хирург кој го разоткри кинеското заташкување на епидемијата на САРС во 2003 година, почина на 91-годишна возраст.

Јангјонг почина во саботата во Пекинг од пневмонија, објавија пријателите и семејството, јавува Би-Би-Си.

Тој напиша предупредување на почетокот на кризата со САРС, во кое откри дека службениците свесно ја прикриваат заканата.

Слични содржини