Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Почина ѕвездата на филмот Стар Ворс

Британскиот актер кој се прослави во филмовите Војна на ѕвездите, Ендрју Џек, почина вчера како последица на коронавирусот на 77 години, потврдил неговиот портпарол. Во серијата го глумел Калуан Емата, а зад себе има неколку филмови. Починал во болницата во Чертсеј, а откако било потврдено дека е позитивен на вирусот …

Повеќе

Почина авторот на хитот I Love Rock and Roll

Алан Мерил кој ја напиша песната I Love Rock and Roll, која ја прослави неговата колешка Јоан Јет, почина вчера во Њјорк од компликации од заразата со коронавирусот, потврди неговата ќерка. Имал 69 години. Лаура Мерил на Фејсбук напиша дека татко ѝ починал во неделата наутро. Forever daddy….I love you …

Повеќе

Почина познатиот кантри пејач: Пред два дена дознал дека има корона

Познатиот кантри пејач Џо Дифи почина во неделата на 62 години, откако му се комплицирала здравствената состојба поради коронавирусот, пренесува Mirror. Џо пред два дена дознал дека е позитивен на ковид-19, а тажната вест ја потврди неговиот менаџер. – Кантри музичката легенда Џо Дифи почина денеска, недела 29 март, поради …

Повеќе

Пресврт: Почина два дена откако прати охрабрувачка порака

Диџеј почина откако беше поситивен на тестот за коронавирусот, само два дена откако прати охрабрувачка порака од болница. Дени Шарма (40) од западен Лондон, на Фејсбук сподели дека е дијагностициран со ковид-19, поради што е хоспитализиран. -Тешко дишам, но се борам и понатаму – напиша тој под фотографијата со подигнат …

Повеќе

Познат готвач почина од коронавирусот, снимал серијал за Нетфликс па се разболел

Познатиот готвач Флојд Кардоз почина од последиците од коронавирусот. „Со тага ве известуваме дека почита шеф Флојд Кардоз“, објавија од Hunger Inc. Hospitality каде Кардоз работел. Флојд дознал дека е позитивен на коронавирусот на 18 март, а во болница бил примен еден ден порано, 17 март. Симптомите започнал да ги …

Повеќе

Почина авторот на стрипот Астерикс

Алберт Удерзо, францускиот цртач на стрипови и со колегата и пријател Рене, е автор на Астерикс, еден од најпродаваните стрипови на светот, почина на 92 години, извести неговото семејство. „Алберт Удерзо почина во сон во својот дом од срцев удар кој не е поврзан со коронавирусот. Веќе неколку недели се …

Повеќе

Трагедија во светот на џезот, почина познатиот саксофонист

Легендарниот саксофонист Ману Дибанго почина во Франција како последица на ковид-19 на 87 години, изјавил за Франс неговиот претставник. Светски познат по својот сингл Soul Makosa од 1972 година, тој е првата позната личност во светот на музиката која почина како последица од коронавирусот. „Почина рано утринава во болница во …

Повеќе

Почина јапонецот кој беше прогласен за настар маж во светот

Најстариот Јапонец, кој беше признат и како најстар маж на светот, почина во 112 година, пренесоа локалните медиуми. Читетсу Ватанабе, жител на градот Џоетсу во средината на Јапонија, почина во неделата, пренесе Kyodo News. Роден на 5 март 1907 година, Ватанабе живееше во старечки дом. Гинисовиот светски рекорд на 12 …

Повеќе

Сите ја обожуваа: Почина актерката од серијата Сексот и градот

Лин Коен (86), американска театарска, телевизиска и филмска актерка, најпозната по улогата на Магда во серијата Сексот и градот, починала во петокот, соопшти нејзиниот агент. Лин е родена во Канзас сити 1933 година, а најпознати улоги и се во Минхен на Спилберг, каде ја играта КОлда Миер, потоа Магс во …

Повеќе

Почина првата француска Бонд девојка

Француската актерка Клодин Оже, која се прослави како првата „француска девојка“ на Џејмс Бонд, почина на 79 година, денеска соопшти агенцијата Тајм Арт. View this post on Instagram R.I.P. Claudine Auger, best known for playing Bond girl Domino opposite Sean Connery in Thunderball (1965). #claudineauger #seanconnery #thunderball #1960s #bondgirl #film …

Повеќе