Тага во семејството на Карпата: Почина таткото на Двејн Џонсон

Таткото на Двејн Џонсон, професионалниот борец Роки Џонсон, почина во 76 година, пишува Метро. Причината за смртта засега е непозната.

Веста за смрта на борачот ја објави американската фирма која се занимава со професионално борење „World Wrestling Entertainment“.

„Тажни сме бидејќи Роки почина. Изразуваме сочувство до семејството Џонсон, пријателите и фановите“, напишале тие на социјалните мрежи.

Во почетокот на кариерата Роки наидувал на критики, но кога се пробил, му помогна и на својот син да стане борач. Потоа Двејн започна да се занимава со глума и стана еден од најуспешните актери.

Роки е роден во мал град во Канада, а славата ја стекна во осумдесетите години. Се бореше против големите боречки ѕвезди како Грег Валентајн, Дон Мурако, Адриан Адонис, Тони Атлас…

Слични содржини