Tesla ги намали американските цени на моделите Y, X, S за 2.000 долари

од Vladimir Zorba

Tesla ги намали американските цени на своите возила Model Y, Model X и Model S за 2.000 долари по парче во петокот, неколку дена откако испораките на највредниот светски производител на автомобили во првиот квартал не ги исполнија очекувањата на пазарот.

Производителот на електрични возила (EV) на Елон Маск ги намали цените за својата основна варијанта Model Y на 42.990 долари, додека варијантите за долг дострел и перформанси сега се по цена од 47.990 и 51.490 долари, соодветно, според неговата веб-страница.

Основната верзија на Model S сега чини 72.990 долари, а нејзината подобрена варијанта чини 87.990 долари. Основната варијанта на Model X сега е по цена од 77.990 долари, а подобрената варијанта од 92.900 долари.

Tesla, исто така, во објава на X рече дека по 30 април ќе ги прекине придобивките од својата програма за упатување на сите пазари.

Програмата за упатување им овозможува на клиентите да добијат дополнителни стимулации преку упатувања од постоечки клиенти, стратегија што традиционалните производители на автомобили долго време ја користат за да ја зголемат продажбата.

Маск го одложи планираното патување во Индија каде што требаше да се сретне со премиерот Нарендра Моди и да ги објави плановите за влез на јужноазискиот пазар, објави во саботата Ројтерс.

Слични содржини