„Ти знаеш колку те сакам“: Исплива во јавноста телефонски разговор меѓу поранешниот потпретседател на Партизан и Вељко Беливук (АУДИО)

од Nikola Popovski

Поранешниот потпретседател на ФК Партизан, професорот Владимир Вулетиќ, последните денови повторувал дека е посветен на борбата против организираниот криминал, кој Србија активно го води, според зборовите на претседателот на Владата, Александар Вучиќ.

Вулетиќ истакнал дека слушнал само еднаш со уапсениот водач на криминалниот клан, Вељко Беливук, за работи во врска со Партизан, бидејќи, како што рече во описот на неговата работа, била и комуникацијата со навивачите.

Меѓутоа, од аудио-снимките на нивниот разговор кој го објавија српските медиуми, може да се заклучи дека тие биле во повеќе од добри односи, што може и да се слушне.

Специјалното одделение на Високиот суд во Белград го продолжи притворот за Беливук, и 18 други осомничени за членови на нивната криминална група во петокот за уште 30 дена.

Нивниот притвор беше продолжен поради опасност од бегство, поради постоење околности што укажуваат на тоа дека тие ќе уништат, кријат, менуваат докази или траги од злосторството, поради постоење на посебни околности што укажуваат дека ќе го повторат делото краток временски период.

Тие беа уапсени на 4 февруари, а Обвинителството за организиран криминал ја товари групата за три тешки убиства.

Покрај тоа, тие се осомничени за кривично дело здружување заради извршување кривични дела, неовластено производство и пуштање во промет наркотици…

loading...

Слични содржини