Претседателот на САД Доналд Трамп испрати  делегација на инаугурацијта на претседателот на Република Србија Александар Вучиќ.

На сајотот на Белата куќа наведен е составот на американската претседателска делегација која ќе присуствува на приемот во Белград во рамките, како е истакнато “инаугурација на Неговата екселенција Александар Вучиќ, претседател на Република Србија 23 јуни”.

 

Aмериканската претседателска делегација, како се наведува, ја предводи заменик помишниот државен секретар на САД за европските и евроазиските работи Хојт Брајан Ли, а во неа се и американскиот амбасадор во Србија Кајл Скот и директорот за Балкан, Црно мора и Кавказ во Трамповиот Совет за национална безбедност Марк Тервакоски. (Танјуг)

Слични содржини