Uber се префрлува на струја

од Stefanija Kuzmanovska

Дара Косрошахи, извршен директор на Uber, е категорична дека возачите на Uber ги прифаќаат електричните автомобили. Досегашните аспирации не вродија со плод, но сега Косрошахи постави краен рок за префрлување на електрична енергија.

Кога станува збор за бизнисот во САД, Канада и Европа, Uber ќе нуди превоз исклучиво со електрични автомобили од 2030 година.

Ова го потврди Косрошахи во интервју за Си-Би-Ес и рече: „Ако ја работиме нашата работа, ќе бидеме целосно електрични“. Компанијата најави дека наскоро ќе ја претстави опцијата Uber Comfort Electric, прво во САД, а потоа и во Европа.

Во моментов, од милион возачи, само 25.000 од нив користат електрични возила, но тој број ќе се удвои до крајот на годината, што ќе биде помогнато со стимулации во вредност од речиси 800 милиони американски долари. Uber сега им плаќа на возачите на електрични возила дополнителен долар за секое возење, а во соработка со Hertz нуди изнајмување на Tesla Model 3 за 344 долари неделно.

Плановите за Европа се уште не се објавени.

Слични содржини