Украинците тврдат дека руската војска го користи Старлинк на Маск во окупираните територии

од Nikola Popovski

Украина во неделата соопшти дека руските сили на окупираните територии ги користат терминалите на Старлинк на Илон Маск, објавувајќи го, како што тврдат, пресретнувањето на размена меѓу двајца руски војници како доказ за нивната „систематска“ употреба.

Составите „Старлинк“ беа од витално значење за комуникациите на украинското бојно поле за време на речиси двегодишната руска инвазија бидејќи Киев се соочи со поголема и подобро опремена армија.

Главната управа за разузнавање при украинското Министерство за одбрана објави аудио клип на Телеграм, за кој се вели дека е разговор меѓу силите на руската 83-та воздушна јуришна бригада за поставување терминал во источна Украина.

Управата не дала детали за наводниот опсег на употреба или како се набавени терминалите. Портпаролот Андриј Јусов за украинските медиуми во саботата изјавил дека работата „почнува да добива составна природа“.

Спејс Икс, кој управува со терминалите на Старлинк, минатата недела соопшти дека „не соработува со руската влада или нејзината војска на кој било начин“ и дека нивната услуга не е активна во Русија.

Слични содржини