ВНИМАВАЈТЕ АКО НЕКОЈ ВИ ПОДАРИ БУКЕТ ЦВЕЌЕ: Германската полиција предупредува на измама, последниот случај се случи во Минхен

од Vladimir Zorba

Прво цвеќе за госпоѓата – потоа добар плен за измамниците: Полицијата од германскиот град Минхен предупредува на измама која моментално е многу популарна.

Последниот случај од серијата се случи во вторникот. Полицајците рекоа дека добиле повик од една постара жена. Се јавил на телефон непознат човек. Објавил дека сака да и донесе подарок дома бидејќи наводно била лојален клиент на неговата компанија за чистење теписи.

Околу 16 часот на вратата на 80-годишната старица се појавил маж со букет цвеќе, соопшти полицијата. Според полицијата, постара жена го повикала во станот и двајцата разговарале во дневната соба. Кога сакала да го види непознатиот надвор, во ходникот одеднаш се појавил друг маж.

Полицијата во Минхен е „претрупана“ со случаи

И двајцата брзо побегнале. Со нив исчезнале накитот, чантата на госпоѓата и сите нејзини документи за идентификација, разни картички, мобилен телефон и готовина во износ од неколку стотици евра.

Минхенската полиција во моментов е „преоптоварена“ со вакви случаи, пишуваат германските медиуми, повикувајќи се на истражителите. Измамата за чистење теписи со букет цвеќе е особено популарна, пишуваат медиумите.

Полицијата објави опис на сторителот

Сега полициските службеници се обидуваат да ги спречат измамниците. Тие се во потрага по сведоци кои забележале нешто сомнително во областа Минхенер Штрасе и Ритер-Хилпранд-Штрасе во Тауфкирхен во вторник попладне.

Според информациите, полицијата трага по двајца мажи. Еден осомничен е на околу 30 години, висок 1,75 метри и има атлетска градба. Според описот, тој изгледал „источноевропски“ и зборувал со акцент, бил облечен во темна облека и немал брада и наочари.

Вториот маж бил на околу 25 години, висок 1,80 метри, бил со слаба градба и бил облечен во кафена и беж облека. Секој што знае нешто може да се јави во полиција на 089/2910-0, пишува „Феникс магазин“.

Слични содржини