Вучиќ: Ако Зеленски може да каже „Слава на Украина“, зошто да се срамам да кажам „Да живее Србија“

од Берта Китинска

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во живо зборуваше од Њујорк, каде учествуваше на Генералното собрание на Обединетите нации.

По разговорот со бројни светски претставници и говорот пред Генералното собрание на ОН, Вучиќ се приклучи директно од Њујорк.

„Имав веројатно една од најзначајните средби со американски претставници. Разговаравме за економијата, политичките прашања, регионот, Косово и Метохија и се друго. Имавме искрен и отворен разговор и кога таков разговор секогаш носи некаква корист – рече Вучиќ во обраќањето по средбата со советникот за национална безбедност на Џо Бајден Џејк Саливан и рече дека тоа не е последна средба денеска.

Зеленски

Претседателот вели дека тоа што повеќе луѓе го виделе неговиот говор отколку говорот на украинскиот претседател Володимир Зеленски на официјалниот канал на ОН не значи многу.

„Зеленски сега е во центарот на вниманието. Мислам дека тој лично не е среќен поради тоа. Мојот говор привлече внимание затоа што беше поинаков, затоа што некој мал се осмели да ја каже вистината. Ми пријдоа синоќа шефовите на мисиите од некои од најважните земји да ми кажат Тие излегоа од салата да ме чекаат, да ми честитаат и да кажат дека не го слушнале ова во последните 10 години“, рече тој.

Говор во ОН

Претседателот на Србија наведува дека неговиот говор во ОН привлекол внимание бидејќи некој од мала земја се осмелил на светот да му ја каже вистината.

„Многумина ми честитаа и ја напуштија салата за да ме пречекаат во ходникот зад говорницата и да ми подадат рака“, рече Вучиќ и додаде дека „Србија не е грст овес што секој може да го јаде“ и дека сега целиот свет знае дека ние дали сте дека го срушивме митот за одбрана на територијалниот интегритет, потсетувајќи дека тој е погазен токму кога е Србија во прашање.

„Се потсетивме на некои работи кои не сакаат да ги паметат, кога станува збор за почитување на територијалниот интегритет и Повелбата на ОН. постои за да ги потсети како тие ја почитуваа Повелбата на ОН неколку децении претходно.Многу моќни земји ќе работат на што е можно побрзо решавање на косовското прашање, токму затоа што ги потсетуваме каде и како меѓународното право и територијалниот интегритет и современост на една земја имаат Ќе биде тешко, но ќе се бориме и ќе ги браниме нашите позиции“, изјави тој.

„Имаме ли избор? Да излеземе и да зборуваме за екологија, но не можам, има криза во Косово. Има недостиг од храна и енергија. Не можам да зборувам глупости. Тој говор не е двостран нож ама општо нашата позиција.Никого неможеме да смириме со молчење.Само тогаш ќе не нападнеа како јастреби.А сега гледаат дека сме мали,ама спремни за борба.Ги изнесував фактите.Некои Се радуваат поради тоа, некои од најголемите земји во светот. А некои не се среќни. А моето е да работам за граѓаните на Србија. Дали се среќни или не, не ми е гајле“.

Да живее Србија
Вучиќ рече дека цел свет е навикнат на „Слава Украина“, а некои се срамат што говорот го завршил со „Да живее Србија“.

„Некои политички противници се смееја, затоа што си ја исмеваат државата, се срамат што се од Србија. И јас не се срамам. Ако Зеленски може да каже „Слава на Украина“, зошто да се срамам да кажам „Да живее Србија“. „. Во Црна Гора велат „Нека е вечно“. Зошто не можеме да кажеме „Да живее Србија“. Па, јас сум горд на тоа“, рече Вучиќ.

Слични содржини